Article 1

Nostalgia w kinie: dlaczego stare filmy wciąż cieszą się popularnością?

W ostatnich latach na ekranach kin i na platformach streamingowych można zauważyć wzmożony wzrost popularności starych produkcji filmowych i seriali. Coraz częściej organizowane są seanse filmowe klasyków z dawnych lat, ponownie dostępne są kultowe seriale. Ten trend można zauważyć także w modzie czy muzyce, np. znów popularne stały się T-shirty z motywem Friends, a do stacji radiowych powracają stare ścieżki filmowe. Skąd ta nagła nostalgia i ponowne zainteresowanie tym, co już znamy? W jaki sposób twórcy próbują dotrzeć do widzów, bazując na klasykach kinematografii? Czy widzowie podążają za tym trendem, czy raczej wolą coś zupełnie nowego, czego jeszcze nigdy nie widzieli?

Przeżyjmy to jeszcze raz

Kto z nas nie lubi sięgnąć pamięcią do beztroskich, dziecięcych lat lub do czasów, kiedy jedynym obowiązkiem było wstać do szkoły i odrobić lekcje, a największym problemem był dylemat, w co się ubrać na imprezę? Każdy lubi wspominać „stare, dobre czasy”, a slogan „kiedyś to było, teraz to nie ma” stał się już niemal kultowy. Sięgając pamięcią wstecz, zawsze tęsknimy za tym, co było. Jesteśmy świadomi tego, że przeszłość to przeszłość i już nie wróci.

Jedynym sposobem na pozostawienie wspomnień żywymi są fotografie i filmy. Dlatego tak popularne jest wynajmowanie operatorów kamery i fotografów na ważne wydarzenia w życiu, takie jak ślub czy komunia święta. Chcemy zapamiętać to, co dobre i móc do tego wracać w przyszłości. Producenci filmowi, reżyserzy i właściciele platform streamingowych doskonale zdają sobie sprawę z tego faktu, dlatego w ostatnich latach możemy zauważyć coraz częstsze powroty do klasyki kina.

Dlaczego my, widzowie, podążamy za tym trendem i chętnie oglądamy tak dobrze znane nam już przecież fabuły? Jeszcze do niedawna pragnęliśmy ciągle czegoś nowego, nieznanego, świeżego. Producenci nie nadążali za wymyślaniem oryginalnych scenariuszy i nowych, nietuzinkowych portretów bohaterów. Nowoczesne kino rozwinęło się w kierunku science-fiction, superbohaterów i filmów nawiązujących do nieznanej nikomu przyszłości. Mimo tej tendencji, w dalszym ciągu zaraz obok najnowszych produkcji filmowych dumnie kroczą stare, dobre, nieśmiertelne klasyki kina.

Świeże spojrzenie na to, co znane

Na kinowych ekranach coraz częściej możemy zobaczyć nowe wersje starych filmów. Wśród producentów pojawiła się moda na reprodukowanie klasyków. Jest to zadanie niełatwe, ponieważ istnieje duże ryzyko, iż nowoczesna odsłona nie dorówna dobrze znanej i pokochanej przez wielu klasycznej wersji filmu. Mimo to ekipy filmowe decydują się na podjęcie tego wyzwania, licząc na to, że zaciekawieni fani tłumnie przybędą obejrzeć swój ukochany tytuł w nowym wydaniu.

W Polsce również nastała moda na remake’i starych, uwielbianych przez Polaków klasyków kina.

Oto kilka propozycji, które od niedawna możemy obejrzeć w dwóch wersjach:

  • Akademia Pana Kleksa,
  • Znachor,
  • Chłopi,
  • Pan Samochodzik i Templariusze,
  • Sami swoi.

Z pewnością miłośnicy poczują ciepłe emocje, przypominając sobie oryginalne wersje tych klasyków. W związku z sentymentem, którym darzymy stare, polskie produkcje, większość z nas z samej ciekawości uda się do kina sprawdzić, czy nowa wersja również zapadnie na długo w naszej pamięci. Jeśli jesteś również fanem zagranicznych perełek kinematografii, na pewno zainteresuje Cię lista światowych top reprodukcji.

Ach, ten Jack!

Co sprawia, że niektóre filmy są uwielbiane przez tak ogromną liczbę osób? W jaki sposób stają się one nieśmiertelne i mimo upływu lat wciąż są chętnie puszczane na ekranach telewizorów? Każdy z nas wie, kim jest Jack i Rose z Titanica, zna historię Forresta Gumpa i kojarzy ścieżkę muzyczną Rockiego. Jaki jest ich fenomen i dlaczego niektóre teksty lub sceny zapadają w naszej pamięci na zawsze?

Nostalgia

Stare filmy bardzo często kojarzą nam się z dzieciństwem, okresem dorastania lub innymi latami, za którymi tęsknimy. Wywołują wspomnienia, niekiedy potrafiąc zakręcić łezkę w oku. W dawnych czasach nie mieliśmy tak wielkiego wyboru filmów i seriali. Praktycznie każdy oglądał to samo, ponieważ tylko to było dostępne. Dlatego też tak wielu z nas potrafi zacytować te same kwestie z kultowych filmów lub ma te same ulubione sceny.

Przesłanie

Klasyki filmowe bardzo często miały w sobie konkretny, ważny dla ludzkości przekaz. Poruszały ciekawe, uniwersalne tematy, które nawet dziś inspirują i zmuszają do refleksji. Często ich motywy są ponadczasowe i znajdują odzwierciedlenie także w dzisiejszych czasach.

Jakość wykonania

Dawne produkcje filmowe charakteryzują się ogromną dbałością o każdy etap ich tworzenia. Genialna gra aktorska, poruszająca fabuła czy ponadczasowy przekaz to znak rozpoznawczy każdego klasyka kina.

Powrót po latach

Miło jest wrócić do tego, co znamy i lubimy. Jednocześnie, oglądając po wielu latach ukochany kiedyś serial, możemy spojrzeć na niego z zupełnie innej perspektywy. Może okazać się, że nasz ulubiony bohater teraz wydaje nam się tym złym, a zaczynamy rozumieć postępowanie nielubianej dotąd czarnej owcy.

Z upływem lat i nabraniem doświadczenia życiowego, możemy na nowo odkryć klasyczne filmy czy seriale. Może nagle rozśmieszą nas nierozumiane dotąd sceny? Albo wywołają zażenowanie te, z których śmialiśmy się do rozpuku? To może być bardzo ciekawe doświadczenie, które pokaże nam, jak bardzo się zmieniliśmy, ponieważ film zawsze pozostanie taki, jaki powstał. Z drugiej strony może być tak, że nic nas nie zaskoczy, będziemy dalej płakać jak dzieci na tych samych momentach lub mieć gęsią skórkę z przerażenia, mimo że doskonale wiemy, co zaraz się wydarzy. To wszystko sprawia, że klasyka kina jest nieśmiertelna i dopóki ona istnieje, dopóty będą żyły wspomnienia.