Na dachach, oprócz roślinności, można umieścić panele słoneczne i fotowoltaiczne by ograniczyć wydatki na prąd.
Valentino Galeri to włoski architekt zajmujący się innowacyjnymi, futurystycznymi i niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. Nie tak dawno snuł utopijną wizję przetransformowania dachu Katedry Notre Dame w wielofunkcyjny centrum rozrywki, w którym znalazłby się zadaszony park, amfiteatr koncertowy i muzeum. Teraz pokazał światu z kolei swój projekt szkół, które mogłoby w łatwy sposób powstać w krajach afrykańskich.
Zainspirowane miejscową architekturą budynki miałyby modularną strukturę. Mierzące 44 metry kwadratowe klasy można rozmieścić wokół wewnętrznego, odkrytego dziedzińca i korytarza. Na dachu każdego z segmentów zostałaby posadzona roślinność dająca cień w wyjątkowo słoneczne dni oraz pozwalałaby zredukować koszty związane z ogrzewaniem. Każda część zaopatrzona ma być także w zbiornik na wodę deszczową. Można jej użyć do nawadniania zieleni lub przefiltrować do użycia np. w szkolnych toaletach.
Gareri zakłada też, że na dachu można umieścić panele słoneczne lub fotowoltaiczne pozwalające na oszczędności związane ze zużyciem prądu. Modularna struktura budynku pozwala na łatwe i niskokosztowe dobudowanie kolejnych pomieszczeń. Jedna klasa ma pomieścić od 20 do 25 uczniów. Proponowany wygląd budynku można zobaczyć na powyższych zdjęciach. Architekt przygotował też prosty schemat przedstawiający działanie podstawowych rozwiązań architektonicznych.
Opublikowano dnia: 22 stycznia 2020