Tegoroczna krakowska edycja Unsoundu potrwa aż 8 dni, od 9 do 16 października. W line upie znajdziemy takie nazwiska, jak Caroline Polachek, Marina Herlop czy Alyona Alyona. Karnety trafią do sprzedaży 1 lipca.
Razem z pierwszą edycją festiwalu w 2003 roku w Krakowie zaczął się formować pewien bulgoczący twór zasilany festiwalową energią. 10 lat później ten autonomiczny organizm znalazł sobie schronienie w opuszczonym, brutalistycznym budynku Hotelu Forum. Ektoplazma uaktywniała się co roku i pęczniała, odkrywając kolejne pomieszczenia. Ale wraz z upływem czasu oraz w związku z coraz większą popularnością Forum, bulgocząca materia musiała uciekać przed nowymi gośćmi. Skrywała się wtedy na pozostałych piętrach, szukała schronienia w pokojach, korytarzach i w starym hotelowym basenie. Aż wreszcie musiała razem z festiwalem Unsound opuścić całkowicie tę przestrzeń, która została zamieniona w bary, kawiarnie i sklepy, dlatego na chwilę obecną Unsound żegna się z Forum. Podczas 20, jubileuszowej edycji festiwalowe bąbelki pojawią się w innych miejscach Krakowa – więcej info już niebawem!
Tegoroczny motyw przewodni festiwalu to bubbles, a jedną z jego interpretacji jest ektoplazma. Jest w niej zabawa i celebracja, ale to także symbol gentryfikacji miasta, opowieść o tym, jak Kraków zmienił się przez ostatnie 20 lat. Na szczęście muzyka oraz towarzysząca jej energia nigdy się nie zatrzymują i nie przestają szukać nowych form wyrazu. Jak się objawią w tym roku? Caroline Polachek i Marina Herlop to międzynarodowe popowe artystki tej edycji. Z okazji unsoundowego jubileuszu w programie nie mogło zabraknąć też osób związanych z festiwalem od dawna. Przed nami premiera Osmium najnowszego projektu Hildur Guðnadóttir, Sama Slatera oraz Jamesa Ginzburga z duetu Emptyset. Towarzyszyć im będzie Rully Shabara, wokalista zespołu Senyawa. Artyści zagrają na własnoręcznie wykonanych instrumentach. Posłuchamy także wspólnego występu polskiej kompozytorki i wiolonczelistki Resiny oraz pochodzącego z Paryża Aho Ssana, którzy po raz pierwszy spotkali się w ramach projektu Weavings.
Na festiwalu odbędzie się światowa premiera ich najnowszego materiału zatytułowanego „Ego Death”. Ponadto, mieszkający w Londynie polski artysta Wojciech Rusin oraz Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble wykonają „Vitriolum” – utwory napisane na wydrukowane technologią 3D instrumenty dęte o podwójnym stroiku oraz inspirowane tradycją muzyczną Karpat. Wszystko zaprojektowane specjalnie na Unsound. Z kolei Piotr Kurek razem z artystą wizualnym Francesciem Marrellim oraz przedstawicielami i przedstawicielkami warszawskiej sceny jazz/impro zaprezentuje „Smartwoods”. Kolumbijska twórczyni Lucrecia Dalt zagra kompozycje z najnowszego krążka zatytułowanego „¡Ay!”, na którym latynoskie gatunki, takie jak bolero i salsa, zostały zestawione z eksperymentalną estetyką i wątkami s-f.
Na Unsoundzie nie zabraknie różnych odmian rapu. Do Krakowa przyjedzie amerykański duet 700 Bliss (którego twórczyniami są Moor Mother i DJ Haram), pochodzący z Manchesteru Blackhaine, Phelimuncasi z Durbanu (związani z afrykańską wytwórnia Nyege Nyege) oraz ukraińska gwiazda Alyona Alyona.
Więcej info i cały program łapcie tutaj.
Przejdźmy zatem do szczegółów programowych Unsoundu 2022.