Do powstania tych informacyjnych street artowych dzieł sztuki użyto jedynie gorącej wody pod ciśnieniem.
W wirze wydarzeń, który zagwarantował nam rok 2020, łatwo zapomnieć, że pewne problemy wcale nie zniknęły z naszych miast. Jednym z nich nadal pozostaje smog, który gromadzi się nad większością polskich miast. Mapy jakości powietrza nadal pokazują, że, mimo spadku zanieczyszczenia spowodowanego lockdownem, jest ona zdecydowanie niezadowalająca.
Jakie efekty przynosi smog w stolicy Polski? Oprócz konsekwencji zdrowotnych, które niesie za sobą wdychanie nieprzyjaznych substancji, piętno obecności smogu w mieście widać też na budynkach. Wiele osób wie, że Pałac Kultury w rzeczywistości powinien być o kilka tonów jaśniejszy niż jest w tej chwili. Co z pozostałymi budowlami? Można to zaobserwować dzięki Clean Art – serii wodnych murali, które przygotowało innogy.
Streat artowe dzieła sztuki powstały wyłącznie przy użyciu umiejętnie sporządzonych szablonów oraz zwykłej wody pod ciśnieniem (bez żadnych chemicznych dodatków). Te czyste powierzchnie na budynkach pokazują ile brudu w rzeczywistości odkłada się na elewacjach budynków. W stolicy można je obecnie zobaczyć w dwóch miejscach w centrum: Na Alejach Jerozolimskich 121/123 oraz Puławskiej 30.
– O tym, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze, którym oddychamy w mieście, możemy przekonać się patrząc na budynki w stolicy – mówi Sebastian Janda, dyrektor pionu klientów indywidualnych i MSP, innogy Polska. – Ich elewacje szarzeją od smogu każdego dnia. Choć na co dzień nie widzimy zanieczyszczeń, które wdychamy, jednak one osadzają się na budynkach tworząc widoczny ślad. Pokażemy to warszawiakom poprzez Clean Art. W centrum miasta powstały murale, które unaoczniają jak smog “brudzi” nasze płuca i miasto. Przygotowaliśmy także ofertę Warszawskiej Eko Energii, z której część dochodu przeznaczymy na profilaktyczne badania płuc warszawiaków. Mamy nadzieję, że będzie dodatkową zachętą dla klientów do dalszych działań dla poprawy jakości powietrza w Warszawie – dodaje.

Warto zaznaczyć też, że pod wpływem światła wchodzącego w reakcję z brudem na elewacjach mogą się uwalniać tlenki azotu, które uczestniczą w powstawaniu smogu. Samo innogy w ramach projektu “Czyste powietrze. Czysta Warszawa” zainaugurowało także działalność specjalnego funduszu, który już w lutym 2021 roku zasponsoruje profilaktyczne badania płuc dla Warszawiaków. Do końca 2021 roku innogy będzie przekazywać na te cele 1 zł za każdy miesiąc obowiązywania każdej umowy na warunkach produktu Warszawska Eko Energia.
