Dlaczego się na to zdecydowaliśmy? Bo drugi obieg nie jest prowincjonalny i chcemy pokazać modzie pierwszoobiegowej, że możemy i powinniśmy iść ramię w ramię! – czytamy na Instagramie pomysłodawców projektu Ubrania do Oddania.
Drugi obieg to nie chwilowa moda, a konieczność, od której zależy przyszłość naszej planety. Rozumieją to Zosia Zochniak i Tomek Bocian – założyciele polskiego start-upu Ubrania do Oddania. Ich celem jest zrewolucjonizowanie rynku odzieżowego w Polsce, dlatego od 4 lat prowadzą platformę fundraisingową, która zamienia niepotrzebne ubrania na darowizny finansowe, które trafiają do rozmaitych NGOsów. Dzięki ich pracy do 120 organizacji charytatywnych trafiło przeszło 620 000 zł. Głównym celem start-upu jest zmiana w branży odzieżowej i skierowanie jej ku odpowiedzialnej konsumpcji.
Nie sprawimy, że branża fast fashion zacznie produkować mniej ale pomożemy jej dostrzec wartość second hand i sprzątać po sobie. Dzięki nam każda marka odzieżowa może czerpać zyski z ponownej sprzedaży wyprodukowanych wcześniej ubrań czy obuwia i jednocześnie działać w modelu zero waste – podkreśla Zochniak.
Jeszcze dwa lata temu nikt nie pomyślałby o otwarciu sklepu z odzieżą używaną w centrum handlowym, dziś to rzeczywistość. Cyrkularne Butiki to długofalowy projekt współpracy pomiędzy Ubrania do Oddania a Unibail-Rodamco-Westfield, właściciela i zarządcy Galerii Mokotów. Celem przedsięwzięcia jest otwarcie salonów tego typu w najważniejszych centrach handlowych z polskiego portfolio URW.
Ubrania, które znajdziecie w Cyrkularnym Butiku, zostały zebrane w Polsce. To alternatywa do standardowych lumpeksów, w których nie każdy konsument czy konsumenta się odnajdzie. W butiku rzeczy poddane zostały już wcześniejszej selekcji, a znajdziemy tam również markowe perełki z drugiej ręki. Ponadto raz w miesiącu planowane są tam spotkania z eko-edukatorkami, stylistkami mody, organizowane będą warsztaty z upcyklingu i zajęcia dla najmłodszych.
Cyrkularny Butik to nie pierwsza inicjatywa sprzedawania ubrań z drugiego obiegu w centrum handlowym. Baraz Miejski (w różnych miejscach Warszawy m.in. Galerii Młociny) to wyjątkowa przestrzeń działająca w myśl idei gospodarki współdzielonej, która promuje ona korzystanie dóbr w obiegu zamkniętym, czyli ich wymianę oraz recykling. W Bazarze Miejskim można kupić i sprzedać każdego rodzaju używane towary. Wystarczy zarejestrować się na ich stronie internetowej i wynająć stoisko. Dodane za pośrednictwem strony towary należy przynieść do sklepu, ustawić na przydzielonym regale i zostawić sprzedaż osobom pracującym na miejscu za 25% prowizji od sprzedanych przedmiotów.