Istnieją obawy co do egzekwowania nowych zasad przez platformę.
TikTok oficjalnie zakazuje deadnamingu, migenderowania, mizoginii i treści, które wspierają lub mowią o terapii konwersyjnej osób LGBTQ+ w długo wyczekiwanej spóźnionej aktualizacji zasad moderacji aplikacji.
Cormac Keenan, szef ds. zaufania i bezpieczeństwa TikToka, ogłosił tę wiadomość we wtorek na blogu, zwracając uwagę na potrzebę większej przejrzystości w kontekście nienawistnych ideologii zabronionych na naszej platformie.
Chociaż ideologie te od dawna zabronione są na TikToku, twórcy i organizacji społecznych twierdzą, że ważne jest, by specyzować nasze wytyczne dla społeczności, czytamy na blogu. Miemy nadzieję, że niedawne dodanie zaimków do bio użytkowników zachęci do pełnego szacunku dialogu na naszej platformie.
Biorąc pod uwagę wrogość z jaką osoby queer spotykają się w mediach społecznościowych, sojusznicy_czki osób LGBTQ + przyklasnęli_ły tej decyzji i widzą w niej kolejny krok ku większej tolerancji. Sarah Kate Ellis, prezeska i dyrektorka generalna organizacji wspierającej media, GLAAD, przekazała w komunikacie prasowym, że nowa aktualizacja TikToka pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo osób LGBTQ+ w Internecie i daje znak innym platformom, które twierdzą, że stawiają na pierwszym miejscu bezpieczeństwo queerowej społeczności, że powinny pójść w ślady TikToka i podjąć konkretne działania.
Według informacji prasowej GLAAD i organizacja promująca sprawiedliwość społeczną UltraViolet zaleciły zmiany polityki TikToka. Zarówno TikTok, jak i każda inną dużą platforma mediów społecznościowych został oceniony negatywnie w stworzonym przez GLAAD Indeksie bezpieczeństwa mediów społecznościowych, opublikowanym w maju 2021 roku. Co oznacza, że platformy takie jak Facebook, Twitter, YouTube itd. nie są bezpieczne dla społeczności LGBTQ+.
Pochwalamy TikToka za skuteczne reagowanie na nasze zalecenia i wdrażanie ich w zaktualizowanej, bardziej ochronnej polityce użytkownika. Pomimo tego jasne jest, że platformy mediów społecznościowych mają do przebycia długą drogę. – powiedziała w komunikacie prasowym dyrektorka ds. komunikacji UltraViolet Bridget Todd.
Twitter to jedyna inna duża platforma mediów społecznościowych, która w swojej polityce dotyczącej nienawiści i nękania wyraźnie zabrania deadnamingu i misgenderowania, chociaż egzekwowanie tych zakazów pozostaje wątpliwe. Chociaż Facebook i Instagram rzekomo zakazują treści promujących terapię konwersyjną, raporty wykazały, że ich polityka ma poważne luki, a według ostatnich doniesień strony poświęcone terapii konwersyjnej w języku arabskim mają się dobrze.
Zobaczymy, czy TikTok odniesie większy sukces w realizacji obietnicy ochrony osób LGBTQ+, które korzystają z platformy. Po surowej krytyce za zbanowanie kilku queerowych hasztagów we wrześniu 2020 roku, miesiąc póxniej TikTok ogłosił swój wstępny zakaz treści promujących terapię konwersyjną.
Jednak według wielu raportów TikTok od tego czasu nie spełnił obietnic. Raport organizacji Media Matters z maja 2021 roku wykazał, że TikTokowa strona z rekomendacjami (For You Page) doprowadziła do sporej ilośći anty-LGBTQ+ contentu, jeśli użytkownicy polubili tylko jeden homofobiczny lub transfobiczny film.
W czerwcu inny raport Media Matters wykazał, że filmy ex-gejów na TikToku nadal nabijają setki tysięcy wyświetleń pomimo zakazu treści dotyczących terapii konwersyjnej.