17. edycja wiodącego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych rozpoczęła się dzisiaj. Przez kilkanaście dni czeka nas moc wrażeń w całym kraju. Pozostaje tylko jedno pytanie: Na co iść?
Tego festiwalu mogło nie być. Pierwotnie na pokazach najlepszych dokumentów świata ostatnich 12 miesięcy mieliśmy się spotkać w maju. Ale wszyscy wiemy, co się stało. W międzyczasie sporym pocieszeniem była dla nas online’owa edycja imprezy. 17. edycja Millennium Docs Against Gravity w końcu się jednak materializuje i startuje dzisiaj, by potrwać do 18 września. Eklektyczny, pełen hitów, walecznych underdogów czy cichych medytacji, program zawita do 7 miast – Warszawy, Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Poznania, Lublina i Bydgoszczy.
Jak zaplanować najbliższe dni? Podpowiadamy.

Tegoroczny program MDAG podzielony jest aż na 15 sekcji tematycznych. I już na pierwszy rzut oka łatwo zobaczyć, że w tym turbulentnym roku, który kazał nam zakwestionować społeczne konwenanse, w których egzystujemy, podstawą jest humanistyczne podejście. Millennium Docs Against Gravity przyjrzy się człowiekowi pod wszystkimi kątami i w najróżniejszych interpretacjach. Mikrohistorie oparte na pojedynczych życiorys zaprezentuje sekcja Historie itymne. Wśród fascynujących postaci są np. Król rejsu (reż. Sophie Dros), czyli baron Ronald Busch Reisinger, który przed współpasażerami luksusowego rejsu snuje opowieści o swoim artystokratycznym pochodzeniu i wspaniałym życiu. Kobieta (reż. Yann Arthus-Bertrand) przedstawia z kolei aż 2000 bohaterek z 50 krajów, które pokazują z kolei jeden spójny feministyczny portret.
Cykl Bohaterowie są wśród nas przedstawia z kolei jednostki wybitne, które swoimi codziennymi działaniami przekraczają granice. Jest nią np. Waad, twórczyni i narratorka, nominowanego do Oscara, Dla Samy (reż. Waad Al-Kateab, Edward Watts), które ukazuje współczesne, pogrążone w chaosie Aleppo. Bohaterkami są też dziewczyny z Grubaski na front (reż. Louise Unmack Kjeldsen, Louise Detlefsen), które oswajają negatywne stereotypy na temat osób z nadwagą i pokazują na czym polega równość w postrzeganiu ciała.
Równie intymne historie pokaże cykl Z domowych archiwów, a, wspierana przez Amnesty International, sekcja Człowiek w kinie skupia się na kwestii praw człowieka oraz i zagrożeń, które stoją na drodze do ich respektowania. Równie dużymi tematami zajmą się segmenty Zrozumieć Chiny, Pieniądze i władza oraz Klimat na zmiany.
My szczególną uwagę poświęcamy sekcji Prawa metafizyki, która poświęcona jest zagadnieniom wykraczającym poza granice ludzkiego poznania. Pisaliśmy już o rozważaniach na temat granicy pomiędzy życiem a śmiercią na przykładzie portretu szwedzkiego przemysły pogrzebowego w Tymczasem na ziemi (reż. Calr Olsson). Przyjrzeliśmy się ludziom, którzy propagują kreacjonistyczną wizję trwającej zaledwie 6 tysięcy lat historii naszej planety, którą dinozaury zamieszkiwały do spółki z ludźmi. Najbardziej emocjonująca była jednak konfrontacja z czeską perspektywą na polski katolicyzm. Jak Bóg szukał Karela (reż. Vít Klusák, Filip Remunda) jest bowiem otrzeźwiającą dokumentacją dewocji i kultu Jezusa w naszej wesołej krainie.


Millennium Docs Against Gravity to także okazja, by zajrzeć za kulisy powstawania kultowych dzieł czy dowiedzieć się więcej o jednostkach, które miały niebagatelny wpływ na współczesną kulturę i rozrywkę. Cinéma Mon Amour ukaże na nowo wielkich kina – Stanleya Kubricka, Andrieja Tarkowskiego, Williama Friedkina, Quentina Tarantino, Miloša Formacza czy Paula Verhoevena. Ten ostatni opowie o powstawaniu jednego z najbardziej polaryzujących filmów w historii – Showgirls.
Fetysze i kultura przedstawią nam sylwetki m.in. Martina Margieli, Pierre’a Cardina, Helmuta Newtona i… Austyna Testera – aspirującego influencera, który stara się odmienić swoje życie za pomocą własnego smartfona. W segmencie Muza i wena dowiemy się więcej m.in. o Margaret Atwood, Trumanie Capote, Billu Wymanie z The Rolling Stones oraz Moleście Ewenement i Quebonafide. Dwie ostatnie premiery z wiadomych względów wzbudzają szczególnie dużo emocji.

Przytoczone wyżej filmy to tylko ułamek bardzo bogatego programu 17. edycji Millenium Docs Against Gravity. Festiwal potrwa od 4 do 18 września i odbędzie się równolegle w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie oraz Bydgoszczy. Resztę musicie sprawdzić sami na oficjalnej stronie wydarzenia.