Ostatnie lata przyniosły niezwykłe wzmożenie ilości dizajnerskich projektów skupiających się na ratowaniu środowiska. Inicjatywy wspomagające ponowne zalesianie terenów zdewastowanych przez działalność człowieka nie są niczym nowym. Trójka projektantów postanowiła jednak zaprezentować analogiczny projekt, który miałby być odpowiedzią na skutki globalnego ocieplenia.
Streszczające swój plan w nazwie Re-freeze the Arctic: Re-iceberg-isation Hexagonal Tubular Ice Arctic to projekt floty nowoczesnych łodzi podwodnych, mających odbudować ilość lodu na Arktyce, która w ciągu lat roztopiła się przez regularnie rosnące temperatury. Każdy ze statków ma mierzyć ponad 25 metrów długości i zawierać komorę, w której w trakcie zanurzenia będzie się zbierać oceaniczna woda, która następnie zostanie przefiltrowana (tak by oddzielić wody słodkie od słonych). Płyn ma następnie zamarzać w heksagonalnych zbiornikach, a po miesiącu w stanie stałym ma zostać wypuszczony jako „lodowy brzdąc” (ang. Ice baby). Heksagonalny kształt powstałych bloków ma sprawić, że będą się one ze sobą w rozsądny sposób łączyły, by zespolić się w jedną wielką taflę.


Twórcy podkreślają, że nie jest to rozwiązanie problemu, a jedynie działanie prewencyjne, które powinno pozwolić odroczyć ponure konsekwencje rosnących stale temperatur.
Projektanci Faris Rajak Kotahatuhaha, Denny Lesm Ana Budi i Fiera Alifa za Re-freeze the Arctic zostali odznaczeni drugą nagrodą w konkursie tajskiego Stworzyszenia Syjamskich Architektów.
Więcej szczegółów na temat tego ekstrawaganckiego projektu znajdziecie tutaj.