Już jutro (11 czerwca) widzimy się w naszej pracowni, by rozpocząć kolektywne budowanie queerowej rzeźby. Przedstawiamy Wam osoby, które przeprowadzą Was przez ten proces.
Warsztaty, które rozpocznie cykl wykładów mentorskich, będą miały na celu zaprojektowanie i zbudowanie totemu, który w dzień Parady Równości stanie na placu Defilad. Sam proces tworzenia jest równie interesujący co efekt końcowy, czyli odsłonięcie gotowego obiektu. Praca zaplanowana na następne dwa tygodnie będzie nastawiona na grupowe poszukiwanie wspólnych rozwiązań i będzie opierać się o twórczą wymianę myśli między osobami uczestniczącymi – naszą Found Family. Spotkania będą prowadzone przez kolektyw Przyszła Niedoszła, który będzie moderować działania grupy oraz pomagać we wspólnym rozwijaniu kreatywnych pomysłów.
Projektowanie totemu zostanie przeplecione artystycznymi rozgrzewkami, czyli nieograniczonymi żadnym medium ćwiczeniami, dzięki którym osoby uczestniczące będą mogły uwolnić swoją kreatywność i tworzyć poza konwencjami. Pracę z materiałami rzeźbiarskimi, przekuwanie pomysłów w nawet najbardziej nietypową materię i nadawanie im formy będzie nadzorował Filip Musiał. Całość koordynuje Sesme Studio.

SESME STUDIO
Sesme to młode, kreatywne studio z Warszawy. Projektują, malują murale reklamowe oraz artystyczne. Tworzą i realizują akcje marketingowe, eventy i scenografię. Specjalizują się w dziedzinie sztuk wizualnych.
PRZYSZŁA NIEDOSZŁA
Przyszła Niedoszła to kolektyw artystyczny i oddolna przestrzeń wystawiennicza o tej samej nazwie. Jesteśmy artystkami, architektkami i pracownicami kultury. Działamy performatywnie, tworzymy instalacje, realizujemy autorskie projekty kuratorskie i organizujemy wystawy. W pracy twórczej skupiamy się na działaniach społecznie zaangażowanych, poruszamy wątki ekofeministyczne i antykapitalistyczne. „Przyszła niedoszła” to określenie pochodzące z języka potocznego dotyczące dziewczyny będącej przedmiotem czyjegoś zakochania, lecz zupełnie dla tej osoby niedostępnej. Używane w szerszym kontekście oznacza również niedokonane, niezrealizowane działanie czy niespełnione marzenie, ale także pewien potencjał i nadzieję na to, jak mogłaby wyglądać rzeczywistość. W swoich działaniach pragniemy przekuć potencjalne niedokonanie w otwartą możliwość i bodziec do działania.


FILIP MUSIAŁ
Rzeźbiarz. Student Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który od wczesnego dzieciństwa zajmuję się szeroko pojętą rzeźbą, począwszy od tradycyjnej rzeźby ludowej regionu Pałuk, w którym się wychował. W swoim działaniu skupia się na tym, co uniwersalne i zapomniane, starając się tym samym odkryć samego siebie. W działalności wykorzystuje tradycyjne techniki rzeźbiarskie jak ceramika oraz koncentruje się na przedmiocie gotowym, zmieniając tym samym jego znaczenie.
Rozkład jazdy na najbliższe dwa tygodnie:
11 czerwca – O 12:00 zaczynamy pracę nad totemem! Widzimy się w naszej pracowni, gdzie do działania zainspirują Was Daniel Rycharski i Sebulec, a Studio Sesme i kolektyw Przyszła Niedoszła zaktywizują Wasze mózgi przed pracą nad rzeźbą.
12 czerwca – Ponownie widzimy się w południe w naszej pracowni, gdzie spotkanie i pracę warsztatową poprowadzi Kat Zavada.
12–15 czerwca – Budujemy pod czujnym okiem Studio Sesme i kolektywu Przyszła Niedoszła. Praca przewidziana jest codziennie między 15:00 a 21:00.
15 czerwca – Michał Grzegorzek i Sebulec odwiedzają pracownię.
16–24 czerwca – Ostatni tydzień prac! Praca przewidziana jest codziennie między 15:00 a 21:00.
24 czerwca – O 10:00 zaczynamy przenoszenie totemu na plac Defilad do naszej strefy. Tam nanosimy też ostatnie poprawki. Równolegle zaczynają się aktywności, o których więcej info już w poniedziałek, 13 czerwca.
25 czerwca – Od 10:00 spędzamy cały dzień na placu Defilad, gdzie trwają rozmaite aktywności, potem idziemy razem w Paradzie Równości i pod koniec dnia wspólnie odsłaniamy totem.
Creator: Converse
Partnerzy medialni: Parada Równości i Kampania Przeciw Homofobii.
Found Family to ludzie otaczający nas miłością, wsparciem i akceptacją bez względu na więzy krwi. Te relacje są szczególnie ważne dla społeczności LGBTQIA+, której członkowie i członkinie często padają ofiarami wykluczenia, nawet gdy chodzi o ich najbliższych. Marka Converse zapytała 50 twórców i twórczyń ze społeczności queerowej z całego świata – od Detroit przez Warszawę po Seul. Osoby te opowiadają o swoich znalezionych rodzinach, które pomogły im znaleźć siebie. Ich historie, opowiedziane za pomocą zdjęć, listów oraz sztuki zostały zebrane w cyfrowej galerii i tworzą pełną ciepła queerową mozaikę. Kolekcja Pride już dostępna na stronie Converse!