W siedmiu filmach festiwalowych zobaczymy różne oblicza tajwańskiego kina LGBTQIA.
Tajwan uważany jest za najbardziej progresywny kraj Azji Południowo-Wschodniej, od lat 80. był świadkiem ruchów demokratycznych zarówno na arenie politycznej, jak i kulturalnej. W latach 90. walka o prawa osób LGBTQ+ nabrała tempa, a w 2003 roku w Taipei odbyła się pierwsza parada równości. Wszystko to możliwe jest dzięki oddolnym wysiłkom wielu ludzi, którzy wspólnie tworzą queerową kulturę na Tajwanie, a poruszanie istotnych tematów politycznych za pośrednictwem filmu jest tradycją na Tajwanie. Kwestie LGBTQ+ stały się widoczne w filmach drugiej generacji tajwańskich reżyserów kina Nowej Fali i tak zostało do dziś, dlatego festiwal Pięć Smaków dedykuje całą sekcję swojego programu tej tematyce.
W sekcji „Tajwańskie kino queer” znajdziemy siedem filmów:
Alifu
reż. Wang Yu-lin, Tajwan 2017
Alifu pracuje w salonie fryzjerskim, cieszy się nocnym miejskim życiem i marzy o zebraniu pieniędzy na operację korekty płci. Jednak rodzina wzywa go nagle do małego miasta, w którym dorastał – a w którym jego ojciec pełni funkcję wodza plemienia społeczności rdzennych mieszkańców wyspy. Żywe tradycje rdzennej aborygeńskiej kultury i pulsujące światła klubowej sceny Taipei: dynamiczną fabułę Wanga wypełniają fascynujące kontrasty i ciekawi bohaterowie, którzy muszą zmierzyć się z czymś nieoczekiwanym.
Drogi współlokatorze
reż. Cheng Yu-chieh, Tajwan 2020
Chien-yi podnajmuje przestrzeń na dachu mieszkania starszej pani. Gotuje jej obiady, dba o zdrowie i odbiera ze szkoły jej wnuka. Chłopiec jest synkiem jego wieloletniego partnera, którego niespodziewana śmierć boleśnie odbiła się na życiu rodziny. Gdy odchodzi również pani Chou, sprawy komplikują się jeszcze bardziej. Kryminalna zagadka w poruszający sposób splata się z emocjonalnym dramatem i skłania do zadania wielu pytań o znaczenie więzów krwi i głosu serca.
Nauczyciel
reż. Chen Ming-lang, Tajwan 2019
Akcja filmu rozgrywa się w 2019 roku, tuż przed wprowadzeniem zmian legislacyjnych umożliwiających parom jednopłciowym zawieranie małżeństw. Kevin jest lubianym nauczycielem, otwarcie mówiącym o swoim poparciu dla nadchodzących zmian. Wydaje się, że może to robić bez przeszkód, klimat społeczny jest przecież sprzyjający – jego sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy do szkoły dociera plotka, że mężczyzna badał się pod kątem nosicielstwa wirusa HIV. Doskonały aktorsko, zniuansowany dramat o wystawianych na próbę relacjach i walce o godność.
Pajęcze lilie
reż. Zero Chou, Tajwan 2007
Kultowy i pionierski film jednej z najważniejszych azjatyckich reżyserek LGBTQI+. Jade jest dziewczyną pracującą przed kamerką internetową, która, chcąc uatrakcyjnić swoje występy, decyduje się na tatuaż. Umawia się w tym celu z tatuażystką Takeko, w której niespodziewanie rozpoznaje swoją sąsiadkę z dzieciństwa – i zarazem pierwszą miłość. Zmysłowy, przepięknie nakręcony i pełen niuansów film pokazuje złożoną emocjonalną więź między kobietami, a zarazem odkrywa bolesne historie z ich przeszłości.
Płeć: człowiek
reż. Lily Ni, Tajwan 2021
Shi-lan jest czternastolatkiem chętnie zanurzającym się w świat gier komputerowych. Dziwne objawy fizjologiczne, których zaczyna doświadczać, nie ułatwiają mu relacji z otoczeniem. Ich przyczyna jest poważna: rodzice utrzymują przed chłopcem w tajemnicy lekarską diagnozę, mówiącą o zaburzeniach w rozwoju płci. Dramatyczna historia młodej osoby to rzadka w kinie próba sportretowania skomplikowanych doświadczeń osób interseksualnych i wielopoziomowego niezrozumienia, z jakim się spotykają – a także intrygujące spojrzenie na genderowe normy obowiązujące tajwańskim społeczeństwie.
Jak nam się podoba
reż. Chen Hung-i, Muni Wei, Tajwan 2021
Baśniowa i futurystyczna wariacja na temat szekspirowskiego dramatu, rozgrywająca się w idyllicznej krainie: dwie bohaterki trafiają do specjalnej, zamkniętej dzielnicy Tajpej, w której Internet jest wyłączony, a granice płci nie istnieją. Cukierkowa, radośnie kolorowa konwencja łączy inspiracje japońską romantyczną mangą i awangardowo eklektyczną modą z melodramatycznymi tradycjami opery tajwańskiej i ornamentami w stylu gier wideo, tworząc kolażowy, fantazyjny obraz testujący granice wyobraźni.
Wieczne lato
reż. Leste Chen, Tajwan 2006
Doskonale skomponowany melodramat o trójce młodych ludzi, po raz pierwszy doświadczających porywów prawdziwej miłości. Jonathan i Shane są przyjaciółmi od wczesnego dzieciństwa. Carrie właśnie przeprowadziła się na Tajwan z Hongkongu. Wzruszająca historia o prawdziwej przyjaźni, bolesnej samotności i odkrywaniu niechcianych uczuć, które zmieniają życie.
Daty i miejsca festiwalu:
15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
17-29 listopada – online
17-24 listopada – Warszawa: Kino Muranów, Kinoteka
Bilety dostępne pod adresem piecsmakow.pl.