„Grupa warszawska” to multimedialny spektakl i manifest o ogromnym zagrożeniu, któremu musimy wspólnie sprostać. Ważne słowa wypowiedzą nastoletnie aktorki i aktorzy – osoby, których katastrofa klimatyczna dotyczy najmocniej.
Świat jest na tyle absorbujący w swoim zniuansowaniu, że łatwo zapomnieć o ciągłych problemach, które trawią naszą planetę. Katastrofa klimatyczna to realne zagrożenie, które może sprawić, że świat zacznie rozpadać się na naszych oczach, a najmłodsza generacja ludzkości zostanie wbrew swej woli pozbawiona wszelkich możliwości – realne piekło dla osób, które nie zasłużyły, by w nim żyć jest jak najbardziej prawdziwą ewentualnością.
Może więc powinniśmy posłuchać młodych ludzi? Taką opcję da nam projekt Grupa warszawska, który już 24 września 2020 roku będzie miał swoją premierę na scenie Nowego Teatru w Warszawie. Wyreżyserowany przez Eglė Švedkauskaitė i napisany przez Michała Telegę spektakl obsadza piątkę nastoletnich aktorek i aktorów, którzy udzielą głosu swojemu pokoleniu. Zuzanna Bojdecka, Stanisław Garapich, Karolina Laskowska, Marianna Wilska oraz Ignacy Zasadni mają ambitne zadanie – przypomnieć o zagrożeniu, o którym wiele osób zapomina oraz przedstawić ścieżki rozwoju i działania, które może podjąć każdy. Przedstawienie jest kierowane do każdego kto ma uszy i oczy oraz ukończył 12 lat. To idealna okazja dla młodych widzek i widzów, by poznać sprawczą siłę teatru, ale także wake-up call dla każdej osoby, która ma na głowie tysiąc innych spraw.



– Próby do spektaklu rozpoczęliśmy pod koniec lutego 2020 roku. Dyskutowaliśmy o tym jak zmiany klimatyczne wpływają na nasze życie codzienne w małej skali oraz na nasze poglądy, wyznawane wartości i samoidentyfikację – w większej. Zastanawialiśmy się też nad dystopijnymi scenariuszami dla Ziemi i jej mieszkańców, które mogą spełnić się w najbliższej przyszłości, jeśli już teraz nie podejmiemy działań zapobiegawczych. Tymczasem pewna dystopijna wizja faktycznie stała się rzeczywistością, przerywając pracę oraz dotychczasowe życie i wymuszając dostosowanie się do nieoczekiwanego scenariusza wydarzeń – czytamy o powstawaniu projektu w materiałach promocyjnych Nowego Teatru.
Ten manifest przybierze formę multimedialnego widowiska. Elementy wideo, scenografię oraz kostiumy sporządziła Hanna Maciąg. Za choreografię odpowiada z kolei Agnieszka Kryst.



Grupa warszawska inauguruje też projekt teatralny Sąsiedzi, w ramach którego osoby z Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji i Niemiec będą się sobie przyglądać, z uwagą i empatią. Efekty tych obserwacji będą się materializować w najbliższym czasie na deskach Nowego Teatru.
Grupa warszawska będzie miała swoją premierę już w czwartek 24 września o godzinie 18:30 w Świetlicy Nowego Teatru. Spektakl zostanie pokazany także kilkukrotnie w październiku. Więcej informacji o tej ważnej i potrzebnej produkcji znajdziecie tutaj.

