W najbliższą sobotę (13 maja) muzea ożyją pod osłoną nocy.
W tym roku do odwiedzenia jest aż ponad 200 placówek związanych ze sztuką, kulturą, nauką i historią, a ponadto temu kultowemu już wydarzeniu towarzyszy całe mnóstwo ciekawych wydarzeń. W takim natłoku działań może być trudno wybrać coś dla siebie, dlatego postanowiliśmy dokonać wstępnej selekcji za was. Warto zaznaczyć, że zwiedzający_e mogą uczestniczyć w wydarzeniu na 3 sposoby: zdalnie – oglądając program online, podczas spaceru – biorąc udział w wydarzeniach na zewnątrz, oraz tym od którego wszystko się zaczęło – odwiedzając muzea i galerie. Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po tegorocznej warszawskiej Nocy Muzeów.
Tym, którzy planują fizycznie wziąć udział w wydarzeniu porzucamy 3 propozycje na zwiedzanie wyznaczone w różnych częściach miasta. Tak więc mamy malownicze Stare i Nowe Miasto, trasę wokół pl. Bankowego, a po drugiej stronie Wisły Starą Pragę. Specjalnie na tę jedną wiosenną noc miasto uruchamia dwie bezpłatne linie muzealne, które dowiozą was na miejsce, a godziny funkcjonowania poszczególnych autobusów i tramwajów zostaną wydłużone.
W ramach wystawy „CYRK” w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego będzie można obejrzeć zarówno plakaty cyrkowe (Jana Młodożeńca czy Pablo Picasso) z Muzeum Plakatu w Wilanowie, jak i obiekty z kolekcji Muzeum Narodowego. Prace współczesnych artystów i artystek (Alicji Bielawskiej, Norberta Delmana, Rafała Milacha) połączą przeszłość z teraźniejszością, pokażą, że cyrkowe wątki są w sztuce obecne dziś. „CYRK” nie będzie tradycyjną wystawą, ale spektaklem, wypełnionym pokazami umiejętności zarówno cyrkowych, jak i artystycznych przeznaczonym dla dorosłych, i dla dzieci, do odbioru na wielu poziomach intelektualnego zaangażowania. W sobotę oprócz kuratorskiego oprowadzania po wystawie, między 18 a 22 w Parku Rzeźby przy Królikarni będzie można zaobserwować cyrkowych artystów i artystki w fachu. Przygotujcie się m.in. na pokaz chodzenia na szczudłach i żonglerki. Polecamy też oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Refugees welcome” w MSN nad Wisłą, która została przygotowana we współpracy z Fundacją Ocalenie. Prace z ekspozycji będą licytowane 15 maja, a środki ze sprzedaży trafią do dwóch programów pomocowych: Refugees Welcome Polska oraz Centrum Pomocy Cudzoziemcom.

Osoby zainteresowane architekturą również znajdą dla siebie wiele opcji, jest to na przykład wystawa SKRAJOBRAZ w pawilonie Zodiak opowiadająca nieoczywistych potencjałach styków warszawskiej zabudowy i otwartego krajobrazu. Mamy też możliwość zwiedzić Kino Iluzjon, które ma szczególny status kina archiwalnego i znajduje się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA). Mieści się w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica z lat 1949–1950, które po modernizacji otwarto ponownie już jako Iluzjon w 2012 roku. Z online’owych wydarzeń czekamy na wirtualny spacer po budującym się Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Będzie można zobaczyć, jak buduje się nowa siedziba MSN w Warszawie, która w szybkim tempie pnie się do góry i nabiera kształtów. Poprzednia edycja Nocy Muzeów oferowała spojrzenie do podziemi i parteru budynku, w tym roku będzie można przejść się przestrzeniami galeryjnymi, a nawet wejść do wieży kinowej. Nowy budynek będzie gotowy w 2023 roku i na pewno mocno wpłynie na obecny charakter warszawskiego śródmieścia. Trzymamy kciuki, że dotychczas pusta, trochę strasząca, niezagospodarowana przestrzeń pod Pałacem Kultury, dzięki Muzeum stanie się przyjazna mieszkańcom stolicy. Transmisja ze spaceru dostępna będzie w południe na profilu MSN na Facebooku.
W aplikacji Going. Znajdziecie przygotowaną również selekcję ciekawych wydarzeń zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, które wyszukiwać będzie można po formie tj. online, wewnątrz i na zewnątrz.