Czy jest lepsza pora na odkrywanie miasta po tym jak musieliśmy przez ponad rok kisić się w mieszkaniach?
Tak, 15 maja od północy czeka nas kolejny krok ku starej normalności. Ogródki gastronomiczne wypełni życie, a miasta zainaugurują wiosenno-letni sezon głośnym festiwalem kolektywnej radości. Ale tak zapewne będzie wyglądał każdy weekend przez najbliższe kilka miesięcy. Noc Muzeów jest tylko jedna i jest idealną okazją, by zaspokoić ciekawość oraz odkryć miejsca, które na co dzień są dla nas niewidoczne.
W tym roku, 15 maja, Noc Muzeów odbędzie się w formule hybrydowej. Część miejsc, przy zastosowaniu odpowiednich obostrzeń, będziemy w stanie odwiedzić. Inne zaprezentują online’owe atrakcje. Organizatorzy podkreślają jednak, że nie organizowaliby tego wydarzenia, gdyby nie mieli pewności, że stacjonarne aktywności da się przeprowadzić zgodnie z przykazaniami reżimu sanitarnego, o którym nadal musimy pamiętać. W skrócie: Będzie bezpiecznie. Być może zasady BHP zwykle was nudzą. Teraz jednak warto o nich pamiętać, a wszystkie muzea i instytucje będą odpowiednio przygotowane do zapewnienia komfortowego wieczoru przy zminimalizowanym ryzyku zakażenia wirusem COVID-19. My z kolei chcemy zwrócić uwagę na warszawskie (oraz jedną podwarszawską) miejscówki, które na co dzień są poza radarem zainteresowań mieszkańców stolicy oraz turystów. Wybraliśmy dla was 5 – jest duża szansa, że nie byliście z żadnym z nich.
Pełny program wszystkich wydarzeń w ramach warszawskiej Nocy Muzeów znajdziecie tutaj. A teraz jedziemy z naszym zestawieniem:
Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
wydarzenie stacjonarne

W poszukiwaniu unikalnych lokalizacji w pierwszej kolejności udajemy się pod Warszawę. Tam znajduje się najmniej znana placówka Muzeum Narodowego w Warszawie (które sprawuje także kuratelę nad Królikarnią, Muzeum Plakatu czy Muzeum w Nieborowie i Arkadii). Pałac będący siedzibą instytucji oryginalnie powstał pod koniec XVII wieku z inicjatywy podkomorzego Kazimierza Ludwika Bielińskiego oraz Ludwiki Morsztynówny (córki poety Jana Andrzeja Morsztyna) w Otwocku Wielkim. Bywali w nim m.in. Jan III Sobieski i August II Mocny. Przekazywany kolejnym pokoleniom budynek popadł w ruinę w XIX wieku i dopiero w następnym stuleciu, już po wojnie, został odbudowany.
Od kilkunastu lat pałac jest w posiadaniu skarbu państwa i udostępniony do zwiedzania za pośrednictwem Muzeum Narodowego w Warszawie. W ramach stałej ekspozycji, oprócz imponującej architektury, w środku można podziwiać meble, które powstawały od epoki baroku po czasy królowania biedermeieru. Muzeum otacza równie zjawiskowy park zamieszkiwany przez zwierzęta i to właśnie w nim będą się odbywać aktywności w ramach Nocy Muzeów.
Zamkowa 49, Otwock Wielki
15 maja – wstęp od 17:00
Stacja Filtrów MPWiK
wydarzenie online

Wiele osób codziennie mija charakterystyczną infrastrukturę “Filtrów” wzdłuż ulicy Raszyńskiej nie zdając sobie sprawy z tego, do czego faktycznie służy budowla, od której nazwano tę część stolicy. Mieszczące się przy Koszykowej “Filtry” to najstarsza stacja uzdatnia wody w Warszawie. Imponującą cysternę zaprojektował brytyjski architekt William Lindley (a budowę nadzorował jego najstarszy syn William Heerley Lindley i to on jest patronem znajdującej się nieopodal ulicy) i działa ona nieprzerwanie od 1886 roku.
Obiekt jest cyklicznie modernizowany, by mógł działać jak najsprawniej i zaopatrywać Warszawę i okolicę w czyste pokłady życiodajnej substancji. Charakterystyczne, imponujące łuki są jednak nadal zachowane w oryginalnym kształcie i corocznie można je zwiedzać w ramach obchodów Nocy Muzeów. Najchętniej oczywiście przeżylibyśmy w tej scenerii jakiś Larp lub, brodząc w wodzie, posłuchali jakiegoś koncertu. Tegoroczna opcja online’owego zwiedzania tego Pomnika Historii jest jednak równie atrakcyjna.
Stacja Muzeum
wydarzenie stacjonarne

Są tu jacyś Mikole (miłośnicy/czki kolejnictwa)? Nawet jeśli pociągi nie wywołują was w nadmiernej ekscytacji (poziom tych usług w naszym kraju może mieć na to wpływ), to warto odwiedzić Stację Muzeum. Samorządowa instytucja przejęła schedę po nieistniejącym już Muzeum Kolejnictwa oraz siedzibę w dawnym gmachu dworca Warszawa Główna Osobowa. Tak, ta jednostka może być dla wielu osób powiewem oldschoolu. W Stacji znajdują się jednak zbiory zdolne zapewnić długie godziny oglądania. Największym wabikiem są oczywiście zabytkowe lokomotywy oraz składy. Najsłynniejszym z tych zabytków jest oczywiście futurystycznie nazwana salonka ASHX01, która służyła w czasach PRL-u m.in. Bolesławowi Bierutowi i Józefowi Cyrankiewiczowi. Zanim rozsiądzie się w jednym z foteli przeznaczonych dla dygnitarzy tej epoki, warto zwiedzić przestrzeń, która przed laty była jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych stolicy.
Towarowa 3, Warszawa
15 maja – wstęp od 19:00
Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie
wydarzenie online

Przyzwyczailiśmy się do tego, że wiele kościołów obrządku rzymskokatolickiego w Polsce nie należy do najpiękniejszych budowli (chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki od tej niepisanej reguły). Łatwo zapomnieć, że w Warszawie mamy też miejsca kultu innych wspólnot wyznaniowych. Jednym z najciekawszych jest budynek Parafii Ewangelicko-Reformowanej – oddana do użytku pod koniec XIX wieku świątynia znajdująca się na Alei “Solidarności”. Neogotycka budowla przyciąga uwagę przede wszystkim ze względu na swoją, ozdobioną zjawiskowym hełmem, wieżę. Warte zwiedzenia są jednak także wnętrza Parafii – bijące unikalną energią, różną od tej, do której mogliśmy się przyzwyczaić na co dzień. W tym roku świątynie będzie można zwiedzić w ramach wirtualnego spaceru. To dobra okazja by poznać chrześcijańską perspektywę, która jest w Polsce obecna, ale często zupełnie pomijana.
Synagoga im. Małżonków Nożyków
wydarzenie online

Kontynuując kwestię pomijanych perspektyw – Warszawa to miasto, którego integralnym elementem jest żydowska część jego tożsamości. Najczęściej jest ona rozpatrywana przez pryzmat Getta oraz wydarzeń z czasów II Wojny Światowej. Nie można jednak zapominać, że w stolicy nadal mieszka sporo wyznawców i wyznawczyń judaizmu. Synagoga Nożyków to kolejny z budynków, które znajdują się w ścisłym centrum miasta, ale równocześnie są na uboczu życia towarzyskiego i tradycyjnych turystycznych ścieżek.
Zbudowana na przełomie XIX i XX wieku synagoga jest jedyną, która przetrwała II Wojnę. Obecnie jest główną siedzibą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz naczelnego rabina Polski Michaela Shudricha. 15 maja będzie można ją odwiedzić wyłącznie online (i to dopiero po zakończeniu szabatu). Warto jednak złapać każdą okazję, by lepiej poznać dzieje tego niezwykłego miejsca.