Przy takiej ekipie może powstać tylko coś pięknego.
Już za moment zamykamy zgłoszenia i zaczynamy pracę nad queerowym totemem – w piątek lista zyskuje finalny kształt, więc jeśli macie jakieś wątpliwości, warto je rozwiać! Antypomnik to centralny element naszych działań wokół tegorocznego Pride, więc o mentorską opiekę zadbają osoby nie tylko wyspecjalizowane w obszarze sztuki queerowej, ale także jakoś związane z naszym przewodnim hasłem – found family. Bo to właśnie wspólnota jest kluczowa w całym przedsięwzięciu, które skupi się na kolektywnym działaniu na każdym etapie: od koncepcji po praktyczne wykonanie totemu i grupową radość z jego odsłonięcia. Projekt powstaje dzięki wsparciu marki Converse.
Przede wszystkim stawiam na budowanie siły społeczności poprzez wspólne tworzenie i bycie razem jako jedno queerowe plemię – mówi Sebulec, jedna z najjaśniej wschodzących postaci młodej sztuki. Nie jesteśmy sami, duchy queerowych przodków się nami opiekują i możemy umacniać nasze poczucie wspólnoty różnymi rytuałami. Wiara w opiekuńcze istoty, które nade mną czuwają, pomogła mi przetrwać różne trudności. Mam nadzieję, że tworzenie totemu doda siły i otuchy tym, którzy tego potrzebują. Sebulec, specjalista od internetowych subkultur, animacji i grafiki 3D, będzie jedną z osób mentorskich wspomagających proces powstawania wspólnego dzieła. Spotkanie z nim to element etapu tworzenia koncepcji totemu, który rozpoczniemy już w tę sobotę.
11.06. osoby zaangażowane w powstawanie antypomnika oprócz Sebulca spotkają się również z Danielem Rycharskim. Artysta funkcjonuje w samym centrum polskości, łącząc queerowe strategie z lokalnym działaniem i prowincjonalnymi wątkami. Co jest o tyle wartościowe, że nasz kraj w większości składa się z mniejszych miejscowości i wsi, które sztuka współczesna często pomija. Samozwańczy homoseksualista z malutkiego miasta i stuprocentowy Polak zadba o to, żeby nasz totem był osadzony tu i teraz, bez pomijania wątków, które składają się na rodzimą queerowość. Spotkanie zaczniemy o 11:30. Do projektu wprowadzi was Studio Sesme, wyspecjalizowane w tworzeniu scenografii. O 12:00 dołączy Daniel Rycharski, a o 13:45 stery przejmie Sebulec. Zaraz po tym Sesme i Przyszła Niedoszła przeprowadzą psychoruchową rozgrzewkę, która zainspiruje was do generowania burzy pomysłów dotyczących koncepcji i formy rzeźby. Więcej info o opiekunach i opiekunkach warsztatów łapcie tutaj.

I tak jak Daniel Rycharski osadzi projekt w kontekście materialnej rzeczywistości i lokalności, tak Kat Zavada zabarwi go cyfrową paletą i doprawi smakiem porażki. W presji generowanej przez kulturę ciągłych zwycięstw wartościowe właściwości failu niesłusznie schodzą na drugi plan. Opowiem o „The Queer Art of Failure”, czyli książce i teorii Jacka Halberstama – queerowego akademika zajmującego się gender studies – mówi kuratorka. Teoria ta zakłada, że queer jako odmieńczość i glicz w systemie może być rozumiany jako ogólna metoda, styl, podejście do wszystkiego, co się robi – tak samo do życia, jak i procesu twórczego. To gloryfikacja porażki i odnajdywanie piękna w błędach, to akt walki przeciwko performansowi sukcesu tworzonego przez heteronormę. Jeśli zdamy sobie sprawę, że próbując być perfekcyjnymi naśladujemy krzywdzący nas status quo, normę społeczną, która nas wyklucza, opresyjność instytucji, to odzyskamy wolność w procie twórczym. Opowiem o tej teorii, przykładach spektakularnych porażek z kultury oraz własnych fuck upach, bo to są świetne anegdoty i jeśli będzie na to przestrzeń, to zachęcę osoby uczestniczące do podzielenia się historiami własnych porażek, bo nie ma nic odważniejszego od podzielenia się z innymi historią tego, co nam nie wyszło. Kat Zavadę powitamy już w niedzielę w południe. Oprócz niej, także rzeźbiarz Filip Musiał i kurator Michał Grzegorzek zaopiekują się budową rzeźby w przestrzeni naszej pracowni, przy praktycznym wsparciu kolektywu Przyszła Niedoszła i scenograficznego dream teamu Sesme Studio. Gotowy totem stanie na placu Defilad 24 czerwca, gdzie będą dokonywane ostatnie szlify. Pełne odsłonięcie rzeźby nastąpi dzień później, zaraz po Marszu Równości.
Wciąż czekamy na wasze zgłoszenia do budowy totemu – liczba miejsc ograniczona! Możecie zrobić to TUTAJ
11 czerwca – O 12:00 zaczynamy pracę nad totemem! Widzimy się w naszej pracowni, gdzie do działania zainspirują Was Daniel Rycharski i Sebulec, a Studio Sesme i kolektyw Przyszła Niedoszła zaktywizują Wasze mózgi przed pracą nad rzeźbą.
12 czerwca – Ponownie widzimy się w południe w naszej pracowni, gdzie spotkanie i pracę warsztatową poprowadzi Kat Zavada.
12–15 czerwca – Budujemy pod czujnym okiem Studio Sesme i kolektywu Przyszła Niedoszła. Praca przewidziana jest codziennie między 15:00 a 21:00.
15 czerwca – Michał Grzegorzek i Sebulec odwiedzają pracownię.
16–24 czerwca – Ostatni tydzień prac! Praca przewidziana jest codziennie między 15:00 a 21:00.
24 czerwca – O 10:00 zaczynamy przenoszenie totemu na plac Defilad do naszej strefy. Tam nanosimy też ostatnie poprawki. Równolegle zaczynają się aktywności, o których więcej info już w poniedziałek, 13 czerwca.
25 czerwca – Od 10:00 spędzamy cały dzień na placu Defilad, gdzie trwają rozmaite aktywności, potem idziemy razem w Paradzie Równości i pod koniec dnia wspólnie odsłaniamy totem.
Creator: Converse
Found Family to ludzie otaczający nas miłością, wsparciem i akceptacją bez względu na więzy krwi. Te relacje są szczególnie ważne dla społeczności LGBTQIA+, której członkowie i członkinie często padają ofiarami wykluczenia nawet, gdy chodzi o ich najbliższych. Marka Converse zapytała 50 twórców i twórczyń ze społeczności queerowej z całego świata – od Detroit przez Warszawę po Seul. Osoby te opowiadają o swoich znalezionych rodzinach, które pomogły im znaleźć siebie. Ich historie, opowiedziane za pomocą zdjęć, listów oraz sztuki zostały zebrane w cyfrowej galerii i tworzą pełną ciepła queerową mozaikę.
Partnerzy medialni: Parada Równości i Kampania Przeciw Homofobii.