Po wieloletniej rezydencji Komuny Warszawa na warszawskiej Pradze, teatr przeniósł się kilka miesięcy temu do opuszczonej szkoły przy ulicy Emilii Plater. Tam jednak zastała go pandemia, która wymusiła przesunięcie repertuaru o co najmniej kilka miesięcy. Komuna chce jednak utrzymać więź ze swoimi widzami i od kilku tygodni za pośrednictwem swoich social mediów organizuje projekt #terenwspólny. To online’owy serial trailerów, które zapowiadają produkcje, które będziemy mogli obejrzeć na żywo już za kilka miesięcy. To jednak także laboratorium, które bada obecny stanrzeczywistości, która nas otacza i poddaje go krytyce. W drugim odcinku mogliśmy zobaczyć pracę Nataszy Gerlach pt. „Dwelling in possibilities: in search for what makes this house a home”.
Dzisiaj za pośrednictwem Facebooka Komuny Warszawa będziemy mogli obejrzeć odcinek 4 sezonu #terenuwspólnego, który jest poświęcony Musicalowi o musicalu Metro Roberta Wasiewicza i Marcina Miętusa. Tak, chodzi o dzieło Janusza Józefowicza pokazywane regularnie od 1991 roku. Najlepiej na tym polu oddać głos samemu teatrowi: Inspirowany legendarnym spektaklem „Metro” musical dla młodzieży o poprawności politycznej. „Metro” to opowieść o outsiderach próbujących wyśpiewać sobie wolność w czasach transformacji. Odrzuceni przez mainstream tworzą nienormatywną rodzinę, która w podziemiach metra snuje wizję świata bez stereotypów, podziałów i ograniczeń. Wykorzystując queerowy potencjał oryginału i dekonstruując zawarte w nim strategie, twórcy projektu zainicjują dysksuję na temat wrażliwości społecznej.
Jak reinterpretować jeden z najsłynniejszych polskich musicali? Dowiemy się już dziś, 22 maja, o 19 za pośrednictwem fanpage’a Komuny Warszawa. Odcinek czwarty zamknie majową odsłonę #terenuwspólnego. Poniżej prezentujemy czerwcowy grafik projektu, którego kuratorami są Tim Etchells, Marta Keil oraz Grzegorz Reske.
Czerwiec:
1.06 – Grzegorz Laszuk #terenwspólny odc.5
8.06 – Zorki Wollny #terenwspólny odc.6
