Jonas Mekas zwany ojcem chrzestnym kina awangardowego obchodziłby w tym roku 100. urodziny. Z tej okazji Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza 1 czerwca na projekcję filmu Ścinki z życia człowieka szczęśliwego, po której odbędzie się dyskusja O szczęściu z profesorem psychiatrii Bogdanem de Barbaro i reżyserem Marcin Borchardtem.
Rzeczywistość jest pozbawiona sensu. Wszystko po prostu się zdarza, po prostu istnieje i ja też istnieję, ale ja i rzeczywistość to dwie zupełnie różne sprawy – pisał w dzienniku Jonas Mekas.
Ścinki z życia szczęśliwego człowieka to autobiograficzny film – kalejdoskop. Stworzony przez Jonasa Mekasa z odrzuconych ujęć gromadzonych przez czterdzieści lat – urywków wspomnień, z tego, co chciałem widzieć, bez tego, czego widzieć nie chciałem. Feeria obrazów, którymi chciał się z nami podzielić. Subtelnych, prostych i pięknych. Chaotycznych i rwanych, niczym spazmy wspomnień. Dziś wszyscy kolekcjonujemy obrazy i emocje. Tworzymy prywatne rezerwuary szczęśliwych chwil, w pamięci lub w telefonie. Eksperymentalny film Mekasa będzie pretekstem do spotkania i rozmowy o szczęściu. Tylko co to jest szczęście? Czy musimy być szczęśliwi? Jak być szczęśliwym, będąc nieszczęśliwym? Co począć z tym całym szczęściem w obliczu bezmiaru ludzkich tragedii? Na te pytania postarają się odpowiedzieć Marcin Borchardt z Bogdanem de Barbaro w ramach KFF Talks: O szczęściu.


Jonas Mekas całe życie podkreślał i pielęgnował swoje litewskie korzenie. Po ucieczce z okupowanej ojczyzny w 1944 roku, po 5 latach spędzonych w obozie pracy przymusowej przybył do Nowego Jorku ‒ jak sam to określił ‒ w odpowiednim momencie, podobnie do tysięcy innych Europejczyków uchodzących przed totalitaryzmem. Można powiedzieć, że Mekas opuścił swoje rodzinne Siemieniszki na północy Litwy, by zanurzyć się w życiu innej wioski – tej rozwijającej się na dolnym Manhattanie – i swoimi przełomowymi publikacjami w Village Voice przyczynić się do kształtowania amerykańskiej kultury globalnej.
Mekas był również kuratorem i popularyzatorem filmu niekomercyjnego. W 1962 roku założył z bratem Film-Makers’ Cooperative, spółdzielnię filmowców, która po dwóch latach przekształciła się w dobrze znane Anthology Film Archives. Obecnie jest to jedna z największych kolekcji filmów awangardowych na świecie. Przez dziesięciolecia Mekas współpracował z wieloma osobistościami kultury: przedstawicielami ruchu Fluxus (założonego przez jego rodaka George’a Maciunasa), Andym Warholem, Salvadorem Dalí, Johnem Lennonem, Yoko Ono, Allenem Ginsbergiem i innymi.
Pełny program obchodów urodzin twórcy Jonas Mekas 100! organizowanych przez Litewski Instytut Kultury, który obejmuje już ponad 50 wydarzeń w różnych krajach, znajdziecie tutaj.
