Wystawę, która po światowym tournée otworzyła się w Warszawie, oglądać można w Goethe Institut do 17 grudnia. Ekspozycji towarzyszy cykl wydarzeń tematycznych: rozmów, spotkań i pokazów filmów dokumentalnych.
Z okazji 50. rocznicy zamieszek w Stonewall nowojorski Goethe-Institut, Schwules Museum w Berlinie oraz Federalna Centrala Kształcenia Obywatelskiego przygotowały w 2019 roku wystawę Queer as German Folk. Po udanym tournée po Ameryce Północnej i Niemczech odwiedza ona Instytuty Goethego na całym świecie.
Kuratorkami wystawy są Birgit Bosold i Carina Klugbauer ze Schwules Museum Berlin, które bazując na zbiorach instytucji, zaprezentowały najważniejsze wątki nierozłącznie związane z historią ruchów LGBTIQ+. Ekspozycja uwzględnia m.in. przykłady, jak na przestrzeni lat zmieniały się priorytety organizacji walczących o prawa mniejszości i związane z tą walką aspekty, takie jak dyskryminacja, przemoc seksualna, pandemia HIV/AIDS, klasizm, polityczne zaangażowanie lub odejście od polityki w stronę komercji
Oddajemy naszą przestrzeń historii, jak i teraźniejszym wyzwaniom ruchów LGBTIQ+ ze szczególnym uwzględnieniem niemieckiej perspektywy. Zaprezentujemy kluczowe momenty w dziejach tych społeczności, które w przeszłości były przemilczane i pomijane, a stanowią nieodłączną część globalnej historii. Te narracje są elementem wspólnego dziedzictwa, są „naszą queerową historią” – mówi Julia Hanske, dyrektorka Goethe-Institut w Warszawie.
Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących wystawie znaleźć można na stronie Instytutu Goethego.