W najbliższy piątek (13 maja) startuje 19. edycja festiwalu filmowego Millenium Docs Against Gravity. Przez 10 dni czeka nas moc filmowych wrażeń w całej Polsce a dla tych, którzy festiwalowe filmy wolą oglądać w domowym zaciszu przewidziana jest online’owa część, która rozpocznie się 24 maja. Pozostaje tylko odpowiedzieć na jedno pytanie: co obejrzeć?
Tegoroczny festiwal filmowy MDAG rozpocznie się w ośmiu polskich miastach, w tym po raz pierwszy w Łodzi dzięki współpracy ze Szkołą Filmową. Festiwal w kinach potrwa do 22 maja, a już od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Hasłem 19. edycji jest Rethink Everything. – Dwa lata pandemii i agresja Rosji na Ukrainę wymuszają nowe podejście do świata dookoła nas, do czego zachęcają filmy dokumentalne, które zostaną zaprezentowane w programie festiwalu – zauważają organizatorzy.
Tegoroczny program MDAG podzielony jest na 16 sekcji tematycznych i znajdziecie go tu. Niektórym jednak wybór filmów, które mogą zainteresować, z tak dużej puli tytułów (w tym roku jest ich aż 170) może wydawać się przytłaczający, dlatego na początek zaufajcie naszym rekomendacjom.

Queerowe historie
Prawo do miłości (reż. Barbora Chalupová) to tragikomiczny dokumentalny film drogi podążający ścieżką prawa, które może zmienić życie milionów. Tytułowe prawo do miłości gwarantuje każdemu, bez względu na orientację seksualną, prawo do zawarcia małżeństwa – i popiera je większość Czechów. Kogo więc niepokoi ten projekt ustawy, który wzbudził tyle pasji, tak nietypowo emocjonalnego oddźwięku? Jaka jest w tym przypadku różnica między małżeństwem a zarejestrowanym związkiem partnerskim? Na ekranie oglądamy losy Czeslava – czeskiego działacza na rzecz praw społeczności LGBT+ i jego współtowarzyszy.
Po śmierci mamy 35-letnia Agnieszka decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza. Musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawną opiekunkę swojego brata i jest w stanie zastąpić oboje rodziców. Agnieszka jest też lesbijką, a swoją wieloletnią relację z partnerką Mają ukrywa przed sądem. Film Silent Love (reż. Marek Kozakiewicz) śledzi proces tworzenia się tej niekonwencjonalnej rodziny, która stara się odnaleźć w konserwatywnym otoczeniu małej polskiej wsi.
Boleśnie szczery portret 22-letniego Jasona podczas terapii traumy to trzecia i ostatnia część trylogii reżyserki Maasji Ooms o upadającej holenderskiej opiece społecznej dla młodzieży. Jason delikatnie i z wyczuciem śledzi transpłciowego chłopaka zmagającego się ze skutkami traumatycznego dzieciństwa, które nasiliły się dopiero, gdy w wieku 16 lat został zabrany do placówki opiekuńczej dla nieletnich. Podczas intensywnych sesji terapeutycznych staje się jasne, jak bardzo został skrzywdzony i jak dalekosiężne są konsekwencje podejmowania błędnych decyzji w systemie opieki nad młodzieżą.
Cyfrowa rzeczywistość
Instagramowa rodzina (reż. Susanne Regina Meures) koncentruje się na 14-letniej Leonie, odnoszącej sukcesy influencerce mieszkającej na obrzeżach Berlina, której życie wydaje się idealne, a rodzice z radością wspierają ją w karierze. Film oferuje intymne spojrzenie na świat, w którym dorastanie jest ekscytujące, ale też chaotyczne i czasami przerażające.
Wirtualna rzeczywistość dla wielu jest miejscem tak odległym, jak tylko można sobie wyobrazić. Świat ten przybliża nam film Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości, którego reżyser Joe Hunting spędził dwa lata, podróżując po VRChacie, badając nowe ścieżki połączenia i ludzkiego zaangażowania. Oglądając film, którego akcja rozgrywa się w sercu technologii, odkrywamy nowy świat, a w nim zupełnie inne ujęcie seksualności, niepełnosprawności i znajdujemy świeży posmak wolności, który może zaoferować tylko alternatywna rzeczywistość.
Wiara i tożsamości
Co się stanie, gdy podasz psychodeliki doświadczonym w medytacji osobom, które nigdy wcześniej ich nie brały? Odpowiedzi na to pytanie szukają psychiatra Franz Vollenweider i mistrz zen Vanja Palmers w filmie Psychodeliczny klasztor (reż. Maartje Nevejan). Ich celem jest zbadanie natury świadomości. Nietypowy eksperyment uchwycony w dokumencie ma potencjał rozwiać kontrowersje, które zbyt długo zaciemniały sferę psychodelików.
Dziewczyny z kalendarza (reż. Maria Loohufvud) to pogodny film dokumentalny o kobietach, dla których wiek naprawdę jest tylko liczbą. Bohaterki należące do grupy tanecznej z Florydy składającej się z kobiet w wieku 50+, pokazują, co to znaczy starzeć się i odkrywać potęgę przyjaźni, radości z ilości wolnego czasu, pracy i uczenia się nowych rzeczy.
Co roku 60 tys. młodych amerykańskich mormonów wyrusza w świat, by głosić ewangelię LDS (Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich) na całym świecie. Na misji (reż. Tania Anderson) przygląda się bliżej czterem z nich, którzy udali się w podróż do Finlandii. Kościół Mormonów nigdy wcześniej nie pozwalał ekipie filmowej spoza LDS na tak bliski dostęp do grupy młodych misjonarzy, obserwujemy, jak to doświadczenie wpływa na nich samych, na ich spojrzenie na świat oraz na własną społeczność.
Ale Millennium Docs Against Gravity to nie tylko filmy, to też mnóstwo ciekawych wydarzeń towarzyszących, na które składają się rozmaite debaty, spotkania, imprezy i warsztaty. W Warszawie będziecie mogli spotkać nas na imprezce Italo Disco w Kulturalnej, wegetariańskich warsztatach kulinarnych przed pokazem filmu Mięso przyszłości oraz na spotkaniu Siergieja Łoźnicy z Billem Morrisonem. Reszty eventów około festiwalowych szukajcie na stronie MDAG i na ich profilach w mediach społecznościowych. Wypatrujcie też recenzji i rozmaitych akcji wokół filmów tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity.
