Idź na demonstrację, zrób przelew odpowiedniej organizacji i przede wszystkim zachowaj spokój.
W czwartek 24 lutego wszyscy obudziliśmy się w innym świecie. W nocy prezydent Rosji, Władimir Putin, wystąpił ze specjalnym orędziem, w którym ogłosił rozpoczęcie operacji wojskowej w Ukrainie. Chwilę później rozległy się wybuchy w Kijowie. Trwają ataki w całym kraju, ale Ukraińcy się nie poddają i już czwarty dzień odpierają wojska rosyjskie. Mobilizacja zarówno zwykłych ludzi, jak i rządów państw na całym świecie rośnie z godziny na godzinę. W związku z tym zebraliśmy kilka informacji, w jaki sposób każdy i każda z nas może pomóc na chwilę obecną.
Przede wszystkim nie siej dezinformacji. Obecnie obok zwykłej wojny trwa również ta informacyjna, dlatego sprawdzajcie każdą informację, którą podacie dalej i trzymajcie się sprawdzonych źródeł. Ogromna część osób sprawdza teraz wiadomości na mediach społecznościowych. Oczywiście, znajdziemy tam dużo dziennikarzy i osób, które mają zarówno wykształcenie, jak i narzędzia, by komentować obecną sytuację, ale nawet takie osoby mogą przekleić fake newsa. Nie celowo, po prostu nie mają takich zabezpieczeń, jakimi na przykład dysponują agencje prasowe. Dlatego informacje najlepiej czerpać ze sprawdzonych źródeł jak Associated Press, Reutersa czy nawet PAP. W szczególności nie słuchaj influencerów, lepiej unikać też Twittera. Przekazując nieprawdziwe informacje, grasz na emocjach prawdziwych osób, które są w Polsce i martwią się o bliskich na Ukrainie i losy swojego kraju.
Zwracaj uwagę na język, jakim się posługujesz. Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła wojnę. To nie jest żaden konflikt ani ukraińska wojna domowa. Język jest bardzo ważny, dlatego w miarę możliwości, zasobów i kompetencji zwracaj uwagę na nieprawdziwe informacje i zgłaszaj mowę nienawiści. Staraj się mówić w Ukrainie i do Ukrainy, ponieważ przyimek na sugeruje bycie częścią jakiegoś obszaru (na warszawskiej Pradze, na Pomorzu). W ukraińskim ta różnica jest również zachowana (mówi się в Україні), natomiast propaganda kremlowska niezmiennie używa zaimka na, dlatego nie mów jej językiem! Mimo iż w obecnej chwili ta dyskusja nie jest najważniejszą ze wszystkich prowadzonych, staraj się pamiętać również o tych małych rzeczach, bo język kreuje rzeczywistość.
Wszyscy się boimy, to zrozumiałe, ale najlepsze co możemy teraz zrobić, to niepopadanie w panikę i próba skupienia się na codziennych zadaniach. To nie jest równoznaczne z ignorowaniem sytuacji. Skupienie się na teraźniejszości i niepoddawanie strachowi, to tak naprawdę największy w utrzymanie stabilnej sytuacji u nas w kraju.
W Polsce jest mnóstwo osób z Ukrainy. To nasi przyjaciele, partnerzy i partnerki, współpracownicy, koledzy i koleżanki z uczelni. Codziennie mijamy ich na ulicy. Bardzo możliwe, że ich bliscy utknęli właśnie w państwie ogarniętym wojną. Martwią się o nich i starają pomóc, jak tylko mogą, dlatego okaż empatię i wsparcie. Pokaż solidarność, życzliwość i ciepło, nie pouczaj, jak mają się zachowywać i nie mów, co mają myśleć. Ukraińcy toczą wojnę od 8 lat i czują ją wszędzie, więc spytaj się, jak możesz pomóc lub zaoferuj konkretne rozwiązanie. Przede wszystkim: czasami lepiej milczeć i słuchać. Każdy się teraz boi, ale nie starajmy się na siłę przekierować uwagi na nas.
Bardzo wiele osób chce pomóc, żeby uniknąć chaosu powstała platforma, gdzie można dodać ogłoszenie-pomoc. Jeżeli chcesz zapewnić transport, nocleg czy cokolwiek innego dodaj ogłoszenie tutaj.
Wiele z nas przyjmuje osoby uchodźcze do domu, dlatego grupa Human Doc, która zajmuje się edukacją i działaniami na rzecz rozwiązywania globalnych problemów, w konsultacji z psycholożką Katarzyną Podleską stworzyła poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy.
DIOZ (Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt), który na co dzień zajmuje się interwencjami w przypadkach zaniedbań zwierząt, pojechał na na Ukrainę ratować tamtejsze zwierzęta domowe, zapewnić karmę i wspomóc uchodźców w przekroczeniu granicy z ich futrzanymi przyjaciółmi. pierwsza akcja ratunkowa zakończona sukcesem już za nimi. Wciąż zbierają środki – tutaj. Z tych pieniędzy już 10 000 zł trafiło do schroniska w Mariupolu. Po więcej informacji dot. zapewnienia Domu Tymczasowego itd. udajcie się na ich profil na Instagramie @diozpl.
Fundacja Viva! również organizuje dostawę karmy dla psów i kotów, które przekraczają granicę.
Dysponują niewielką ilością karmy kociej, ale nie mają karmy psiej. W związku z tym proszą o przekazywanie karmy psiej do biura Fundacji Viva przy ulicy Kawęczyńskiej 16/39 w Warszawie. Uwaga! Tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17.
Ukraiński Dom w Warszawie ma obecnie sztab kryzysowy, która organizuje zbiórki, oferuje mieszkania, przyjmuje wolontariuszy i udziela wszelakiego wsparcia. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji lub wpłacić coś na Ukraiński Dom, wejdź na ich stronę i wypełnij formularz.
Fundacja Ocalenie apeluje, by NIE PRZYWOZIĆ WIĘCEJ RZECZY NA GRANICĘ. Niepotrzebne są tam ubrania, kosmetyki czy jedzenie, wszystkiego jest dość.
Potrzeby transportowe konsultujcie z konkretnymi punktami recepcyjnym. Osoby po przejściu są zmęczone, chcą choć chwilę się przespać, chętnie umyć, zanim ruszą w dalszą drogę. Jeśli więc chcecie organizować transport, nie róbcie tego bez konsultacji.
Jeżeli pozwala na to twoja sytuacja finansowa, wesprzyj wybraną organizację przelewem. Jak odpowiednio wybrać? Jakiś czas temu Kyiv Independent podał wiele rozmaitych organizacji charytatywnych w całej Ukrainie. Poniżej podajemy kilka propozycji.
Organizacje wspierające osoby poszkodowane przez wojnę:
Save Life – ta organizacja pozarządowa finansuje nieśmiercionośmy sprzęt wojskowy, jak np. celowniki termowizyjne, i dostarcza go na linię frontu w Donbasie. Prowadzi również szkolenia dla żołnierzy ukraińskich, bada potrzeby wojsk i reintegrację społeczną weteranów.
Monstrov: Pomoc medyczna, socjalna i humanitarna dla dzieci i osób starszych. Według najnowszego programu organizacja skupia się na pomocy dzieciom i starszym uchodźcom z Donbasu i obwodu ługańskiego przenoszących się do obwodu odeskiego. Zapewnia zaopatrzenie w żywność, lekarstwa, ubrania itp.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej: PCPM rusza z pomocą dla ofiar wojny na Ukrainie. Prosimy o wsparcie pomocy humanitarnej, ewakuacji ludności i pomocy psychologicznej dla dzieci.
Donbas SOS: Organizacja ta pomaga tym, którzy mieszkają w strefie wojennej Donbasu, tym, którzy przesiedlili się do innych części Ukrainy oraz byłym jeńcom wojennym. Oferuje m.in. pomoc prawną, pomoc mieszkaniową oraz pomoc psychologiczną.
Krym SOS: Organizacja ta pomaga osobom prześledlanym z Krymu od momentu, gdy Rosja zajęła półwysep w 2014 roku. Dokumentuje represje władz rosyjskich wobec Krymu i opowiada się za zakończeniem okupacji.
Szpitalnicy: To batalion medyczny, który jednoczy ratowników medycznych i lekarzy, aby ratować życie żołnierzy na froncie. Finansują społecznościowo naprawy pojazdów, paliwo i sprzęt medyczny.
Polska Akcja Humanitarna: zbiera pieniądze na zaopatrzenie w żywność i artykuły higieniczne najbardziej zagrożonych wojną mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego. Przekazana jednorazowo pomoc wystarczy na 3 zimowe miesiące.
W tym wszystkim pamiętajmy też, by dbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Ukraińcy będą potrzebowali naszego wsparcia nie przez kilka dni, a tygodniami, jeśli nie miesiącami, dlatego ważne jest, by naszej siły starczyło na maraton, nie sprint.