Performans mówi o możliwościach queerowej reprodukcji, w którym trzy transpłciowe performerxx przywłaszczają sobie narracje antygenderowych, chrześcijańskich ruchów w Europie. Podzielony jest na trzy części odwołujące się do hegemonicznych figur reprodukcyjnych w zachodnim społeczeństwie: matki, dziwki i narzeczonej. Performerxx kwestionują, badają ich reprodukcyjną rolę w społeczeństwie i popkulturze, sięgając do estetyki kościoła chrześcijańskiego oraz tekstów kultury współczesnej. Babylon stawia pytanie, jak może wyglądać reprodukcja queerowego pokolenia/społeczeństwa? A twórcxx poszukują alternatywnych, wspólnotowych modeli opieki. Babylon jest koprodukcją polsko-niemiecką, pokazy odbędą się 1 i 2 kwietnia w Nowym Teatrze. Następnie performans zostanie pokazany w studio NAXOS we Frankfurcie w lipcu 2023 w ramach festiwalu ITI Academy x Theater der Welt.
Jäckie Rydz (they/them) jest polsko-niemieckim autorem, performerem i scenografem. W swoich poszukiwaniach artystycznych koncentruje się na fenomenach społecznych z perspektywy queerowej poprzez splot kapitalizmu, religii chrześcijańskiej i popkultury. Jego interdyscyplinarne podejście artystyczne łączy immersyjna scenografie z tekstami poetyckimi i performansem postdramatycznym. Jäckie prezentowała swoje produkcje w Berlinie, Wiedniu, Warszawie, Frankfurcie, Luksemburgu i Giessen. Po uzyskaniu dyplomu w dziedzinie scenografii na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, studiuje obecnie w ramach programu magisterskiego Stosowanych Studiów Teatralnych w Giessen. Jäckie jest stypendystką programu ChangeNow! od 2021 roku oraz stypendystką Akademii Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w ramach festiwalu Theater der Welt (‚teatr świata‘) 2023.
Martix Navrot (he/him, xe/xem) – performer, queerowy raper i poeta, badacz AI i prototyp XR. 1/2 artystycznego queerowego duetu Eternal Engine. Pracuje z mediami takimi jak 3D, wideo, zestawy vj, tekst, krzyk, AV, VR, AI, a także z rzeczywistymi obiektami lub wykładami performatywnymi. Zanurzony w tematach badawczych, takich jak kwantowe środowiska queer, techgnoza i podświadomość sieci neuronowych, cyberfeminizm, psychodeliczny rap. W latach 2016-2019 członkini podziemnej queerowej feministycznej grupy performerskiej Pussymantra. Ostatnie projekty: Xenon x PLK(Fundacja Galerii Foksal) Insider na wystawie Discomfort of the Evening w Zachęcie,Enter The Chamber w Galerii Skala, Queer Realities (w trakcie), Performance Tellurian Insider na S_P_I_T Queer Performance Festival w Wiedniu, Xenon x Aemix na HackLab CTM 2023 w Berlinie, Metaverse Consulting na Unsound: Bubbles 2022 w Krakowie. W 2022 roku znalazł się na liście European Change Makers of 2022publikowanej corocznie przez We Are Europe – projekt Creative Europe.
Nikolas Stäudte (bez zaimków) studiował język niemiecki jako język obcy i Teatrologię Stosowaną oraz pracuje w różnych kontekstach współpracy w dziedzinie teatru, performansu i filmu. Ostatnio częściej na scenie, Nikolas pracuje i pracował jako performer z kolektywami takimi jak She She Pop i service not included – badając ruchu na przecięciu, performansu i happeningu. W przeszłości Nikolas stworzył także kostiumy do kilku perfomensów tanecznych i tradycyjnych.
Mateusz Korsak (he/him) polski aktor, twórca wizualny. Interesuje się transhumanizmem, relacją człowieka z siecią. 2019-2021 współtworzył serię animacji Close Collective. Pracował nad wideo/vr m.in. w Teatrze Starym w Krakowie, Powszechnym w Warszawie, Teatrze Wielkim czy Teatrze we Freiburgu.
Teresa Fazan (ona/jej) – badaczka, autorka tekstów, absolwentka Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i Gender Studies na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim. Publikuje teksty krytyczne, pracuje przy produkcji wydarzeń badawczych i kulturalnych, a także współpracuje z artystkami jako dramaturżka.
Koncep/Tekst/Scenografia: Jäckie Rydz
Os. Performerskie: Martix Navrot, Jäckie Rydz, Nikolas Stäudte
Muzyka: Martix Navrot
Kostiumy: Nikolas Stäudte
Dramaturgia/Tekst Śpiewnika: Teresa Fazan
Wizuale: Mateusz Korsak
Asysta Artystyczna: Ada Branecka
Produkcja Nowy Teatr: Angelika Mizinska, Zuzanna Kubiak
Produkcja Frankfurt: Greta Klein
Promocja: Igor Sekuła
tekst: Nowy Teatr