Kalendarz na 2023, który współtworzymy z Yope, ma na celu celebrację ludzi, którzy według nas zabłysną w nowym roku. Alicja jest dowodem na to, że moda to wyjątkowe medium sztuki i jesteśmy bardzo podeskcytowani, żeby zobaczyć jej przyszłą twórczość.
Mimo swojej obecnej ścieżki kariery, Alicja nie zawsze miała zdrową relację z ubiorem. W okresie dojrzewania doświadczyłam bullyingu w związku z moim stylem ubioru i przez dłuższy czas miałam negatywny stosunek do mody. Toksyczne środowisko sprawiło, że porzuciła ubiór jako medium wyrażania siebie na długi czas. Dopiero w liceum siła mediów społecznościowych otworzyła przed nią bramy do nieskończonej ilości społeczności, ludzi i inspiracji, co pomogło jej na nowo zrozumieć wagę mody w jej życiu.
Alicja Tkaczyk to projektantka, której projekty balansują na przełomie mody i sztuki. Sama określa siebie jako artystkę projektantkę. Już w samej jej pracy magisterskiej, którą prezentowała w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zgrabnie określa swój styl. Alicja nie widzi siebie jako osoby, która może spełniać się w roli twórczyni mody funkcjonalnej – jej dzieła są performatywne, odbijają się od ludzi i mają pobudzić ich do myślenia. Ubiór ma jest dla mnie najbardziej odpowiednim medium przekazu artystycznego, bo w kontekście mojej pracy musi być człowiek i to nadaje dodatkową wartość. Świadoma tego, że ubiór jest gałęzią przemysłu, patrzy na jego jednak jako formę wyrażania siebie i komunikowania swoich poglądów ze światem.
W bio na Instagramie Alicja określa się jako Śmieciara, bo to właśnie śmieci, upcycling i walka z katastrofą ekologiczną są epicentrum jej inspiracji. Jedyne co mogę zrobić, żeby realnie mieć kontrolę nad moimi śmieciami to zbierać je i przetwarzać na formy artystyczne. Oprócz mody Alicja tworzy również rzeźby, a to wszystko z zebranych przez nią i jej znajomych śmieci.
(format ścienny A3)
Shein zostało najbardziej popularną marką 2022 roku. Co można zrobić, żeby zatrzymać ten kierunek, w którym zmierza moda?
Trzeba o tym po prostu mówić. Nie da się dotrzeć do wszystkich, ale rozmowa ze znajomymi, rodziną, działania na social media to realne poczynania, które mogą coś zmienić. Samo uwrażliwienie i rozpoczęcie konwersacji na temat tego problemu to jest dobry kierunek. Katastrofa ekologiczna to coś co przeraża mnie najbardziej i byłabym nieszczera, gdyby moje prace skupiałaby się na czymś innym, a sztuka też może wpłynąć na decyzję konsumencką. Wierzę jednak, że rozwiązanie tego problemu ostatecznie nie jest w rękach jednostki, konsumenta, więc ta rosnąca świadomość tylko może mieć wpływ na przykład, kiedy podczas następnych wyborów ludzie będą wiedzieli, żeby głosować na osobę, której zależy na ekologii.
Produkty Yope i informacje o marce znajdziesz TUTAJ
Credits:
Daniel Jankowski – Editor in Chef & Creative Director
Julia Czub – Director of Creative Production & Editor
Hanna Szkarłat – Managing Editor
Marcel Olczyński – Illustrations
Agata Wrońska – Supervision
Renata Motyka – Design & Typography
Yope – Project ambassador (sponsored article)