Kolektywne budowanie rzeźby, hottest strefa pod Pałacem Kultury, momenty wzruszenia i poczucie wspólnoty – to dał nam tegoroczny pride!
Tegoroczny Miesiąc Dumy świętowaxśmy razem z marką Converse, przejmując kawałek przestrzeni placu Defilad, gdzie 24 i 25 czerwca spotykaxśmy się tam na kreatywnych warsztatach. Każda osoba mogła wziąć udział w rozmaitych aktywnościach i zapisać się do FOUND FAMILY – nowej, znalezionej rodziny zbudowanej na zaufaniu, tolerancji i wzajemnym szacunku. Ale to nie wszystko! Przez całe dwa tygodnie poprzedzające Paradę Równości codziennie budowaxśmy queerowy totem, który finalnie stanął 25 czerwca w strefie Converse x Poptown pod Pałacem Kultury i Nauki. Zresztą sami_e zobaczcie relację z naszego pride’owego projektu!




W wyniku open calla zobaczyxśmy się już 11 czerwca w pracowni stworzonej wspólnie z Converse przy ulicy Chmielnej. Ale jak zbudować rzeźbę? Od czego zacząć? W celu znalezienia odpowiedzi na te pytania najpierw spotkaxśmy się z Danielem Rycharskim, który dał nam do zrozumienia, że ten projekt wcale nie kończy się na zbudowaniu rzeźby. Nie chodzi nawet o przedmiot, który tu stworzycie, ale o wspólnotę, której część możecie ze sobą zabrać wszędzie, gdzie tylko traficie – przekonywał, starając się zachęcić nas do otwarcia na inne doświadczenie niż to miejskie. Sebulec, kolejny gość naszych warsztatów, uświadomił nam, że tworzenie sztuki pomaga rozeznać się we własnych emocjach i przepracować to, co trapi nas od wewnątrz. Następnie Kat Zavada aka Cyber Kmieciówa pokazała nam, że potknięcia, błędy i porażki też mogą być piękne, a queer jako odmieńczość i glicz w systemie może być rozumiany jako ogólna metoda, styl, podejście do wszystkiego, co się robi – tak samo do życia, jak i procesu twórczego.





Po mocnym inspiracyjnie intro zaczęxśmy kminić, jak właściwie totem powinien wyglądać. Zaczęło się od burzy mózgów. Przeszxśmy od ogólnych rozkmnin – czym jest queer i dla kogo ma być nasza rzeźba – po omawianie szczegółów takich, jak materiał i kolory użyte w projekcie. Na tym etapie nieocenioną pomocą był wkład Michała Grzegorzka, który zwrócił uwagę na to, że rzeźba powinna być przede wszystkim funkcjonalna. To dzięki niemu totem ma krany i można go podpiąć do wody.









Dwa tygodnie w pracowni założonej z Converse upłynęły nam na wymianie idei, wymagającej pracy i budowaniu więzi. Cały proces nadzorował kolektyw Przyszła Niedoszła scenograficzny dream team Sesme Studio. I tak, zanim się zorientowaxśmy przyszedł czas na aktywności odbywające się pod Pałacem Kultury i Nauki 24 i 25 czerwca. Piątek zaczęxśmy od sesji gier bitewnych prowadzonej przez Sebulca, Janka Możdżyńskiego i specjalistę Gabriela Wojciechowskiego, dzięki nim zagłębixśmy się w świat fantasy, wymyślaxśmy postaci i dowiedziexśmy się, że rpg nie ma podziału na kategorie płci. Później przyszła pora na lekki wycisk, na treningu z Homokomando nie tylko poznaxśmy podstawy samoobrony, ale przede wszystkim prowadzący Maks uświadomił nam, że w każdym_ej z nas drzemie siła, a pierwszym krokiem do jej wydobycia jest budowanie pewności siebie. Następnie chwilę kreatywnego oddechu zapewniła nam Zuzanna Szara, pod jej czujnym okiem malowaxśmy transpłciowego modela (@blueandkxnky) w plenerze. Dzień zwieńczył slam queerowej poezji, który przyprawił nas o masę wzruszeń. X-Philes i osoba wodzirejska Tomek Pawłowski Jarmołajew stworzyli prawdziwy safe space dla wszystkich osób uczestniczących, które na forum czytały zarówno cudzą, jak i autorską poezję oraz dzieliły się tym, co im w duszy grało. To było piękne przeżycie.






25 czerwca wspólnie poszxśmy w Paradzie Równości w tym roku wyjątkowo połączonej z Kyiv Pride. Moc kolorów, sztosowych outfitów i Waszych pięknych uśmiechniętych buziek objawiła nam się już wcześniej w naszej strefie, do której wraz z Converse zaprosixśmy NYX Professional Makeup i Kiehl’s. Najpierw na warsztatach poznaxśmy makijażowe triki dla osób transpłciowych i niebinarnych, a później wspólnie malowaxśmy się na Paradę Równości. Bardziej skomplikowane looki wykonywała mua Magda Graff, ale każda osoba mogła użyć kosmetyków NYX Professional Makeup i wyczarować mejkap wedle uznania.



Na samej paradzie w różowym Jeepie Wrangler zagościła princessa polskiej sceny rapu, która właśnie wypuściła debiutancką płytę – Sylvia Baudelaire. Na czas Parady zajęła należne jej miejsce i pozdrawiała osoby fanowskie. Było tak bosko, że nawet skwierczący upał nie zrobił na nas większego wrażenia. Po Paradzie zebraxśmy się ponownie w strefie Converse x Poptown, by być świadkami i świadkiniami wyjątkowego performansu pod przywództwem Father Danil i Mother Bożna. Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że House of Sarmata slayed the house down boots mama – żałujcie. Jeżeli was tam nie było, będziecie musieli_ały obejść się fotkami.






Punktem kulminacyjnym było oficjalne odsłonięcie Źródła – queerowego totemu, który powstał w wyniku kolektywnej pracy artystek i artystów oraz aktywistek i aktywistów zaproszonych przez Poptown i Converse do działania. Źródło jest próbą zastanowienia się, czym mógłby być niepomnik queerowej wspólnoty, jest fantazją o przyszłości, której jeszcze tu, w Polsce, nie ma, ale już czuć jej nadchodzącą obecność.






Instalacja artystyczna starała się nie naśladować żadnych form znanych dzisiaj człowiekowi, a jednak przypominała i drzewo, którego konary dopiero kiełkują, i fragmenty błyszczącej rafy koralowej, której każe się oddychać ziemskim powietrzem, choć należy do zupełnie innego świata. Można w niej zobaczyć naczynie, seksualną zabawkę lub magiczną fontannę, z ukrytymi w głębi ziemi żyłami. A może to organ, który odrasta i można się nim podzielić z innymi? Ale totem był przede wszystkim miejscem do wspólnego spędzania czasu. To miejska rzeźbą do używania – można było w niej umyć ręce, schłodzić twarz i napić się z niej. Można było nabrać wody w usta i przekazać ją do ust bliskiej osoby.
Po wszystkich eventach pozostało nam tylko świętować! Tego wieczoru set zagrały Humor Muzyki Komputerowej, słynny MC Mostowiak – współtwórca legendarnych imprez Ekwador 2000 i Carollė Süss.
Ciężko będzie przebić ten Miesiąc Dumy, ale spróbujemy za rok! Dzięki Converse, że mogxśmy razem stworzyć coś tak iconic.
Creator: Converse
Partnerzy medialni: Parada Równości i Kampania Przeciw Homofobii.